| Mfr. Part # | BNDH15WT |
| EBEE Part # | 9976706-BNDH15WT-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | BN SERIES TERMINAL BLOCK |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks | |
| Datasheet | IDEC BNDH15WT | |
| Series | BN | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Feed Through | |
| Number of Positions | 4 | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Features | - | |
| Base Product Number | BNDH15 | |
| Color | Black | |
| Termination Style | Screw | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Ether (PPE) | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-22 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Disconnect Type | - | |
| Number of Levels | 2 | |
| Terminal - Width | 8.0mm | |
| Voltage - IEC | - | |
| Voltage - UL | 600V | |
| Fuse Type | - | |
| Stripping Length | - | |
| Current - UL | 15 A |