BN200BW2
Manufacturer
Mfr. Part #
BN200BW2
EBEE Part #
9967735-BN200BW2-EB
Customer #
EDA Models
Description
POWER TERMINAL BLOCK 2 POLE
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
SeriesBN-W
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesCover
Wire Gauge4/0 AWG
Current Rating (Amps)200A
Pitch1.457" (37.00mm)
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating600V
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits2
Number of Wire Entries4
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier Type3 Wall (Tri)
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc, Chromate
Material - InsulationPolyphenylene Ether (PPE)
Description
2 Circuit 1.457" (37.00mm) Barrier Block Connector Screws