BG095-34-A-N-D
Manufacturer
Mfr. Part #
BG095-34-A-N-D
EBEE Part #
10238564-BG095-34-A-N-D-EB
Customer #
EDA Models
Description
34W, 2.54MM PITCH SOCKET, SIL, T
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesBG095
PackagingTube
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions34
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
MfrGCT
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)3A per Contact
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows1
Voltage Rating250VAC/DC
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.118" (3.00mm)
Insulation Height0.197" (5.00mm)
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - PostFlash
Mated Stacking Heights-
Description
34 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold