BBL-125-T-E
Manufacturer
Mfr. Part #
BBL-125-T-E
EBEE Part #
11623844-BBL-125-T-E-EB
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSamtec Inc. BBL-125-T-E
SeriesBBL
PackagingBulk
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Connector TypeHeader
Number of Positions25
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
Contact ShapeCircular
Base Product NumberBBL-125
MfrSamtec Inc.
Contact Finish - MatingTin
Contact Material-
Applications-
Current Rating (Amps)-
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.105" (2.67mm)
Contact Length - Post0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length0.300" (7.62mm)
Insulation Height0.070" (1.78mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostNickel
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post50.0µin (1.27µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 25 position 0.100" (2.54mm)