| Mfr. Part # | BBL-105-T-E |
| EBEE Part # | 7868121-BBL-105-T-E-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular | |
| Datasheet | Samtec Inc. BBL-105-T-E | |
| Series | BBL | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key | |
| Connector Type | Header | |
| Number of Positions | 5 | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Fastening Type | Push-Pull | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Features | - | |
| Contact Shape | Circular | |
| Base Product Number | BBL-105 | |
| Mfr | Samtec Inc. | |
| Contact Finish - Mating | Tin | |
| Contact Material | - | |
| Applications | - | |
| Current Rating (Amps) | - | |
| Termination | Solder | |
| Style | Board to Board | |
| Number of Rows | 1 | |
| Voltage Rating | - | |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Row Spacing - Mating | - | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Shrouding | Unshrouded | |
| Contact Length - Mating | 0.105" (2.67mm) | |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) | |
| Overall Contact Length | 0.300" (7.62mm) | |
| Insulation Height | 0.070" (1.78mm) | |