B20B-PADSS
Manufacturer
Mfr. Part #
B20B-PADSS
EBEE Part #
7632790-B20B-PADSS-EB
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetJST Sales America Inc. B20B-PADSS
SeriesPAD
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions20
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeLocking Ramp
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberB20B-PAD
MfrJST Sales America Inc.
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating250V
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.402" (10.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Insulation ColorNatural
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights12.4mm
Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)