B18B-PHDSS
Manufacturer
Mfr. Part #
B18B-PHDSS
EBEE Part #
7870623-B18B-PHDSS-EB
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetJST Sales America Inc. B18B-PHDSS
SeriesPHD
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions18
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeDetent Lock
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberB18B-PHD
MfrJST Sales America Inc.
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating250V
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.114" (2.90mm)
Contact Length - Post0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length0.291" (7.40mm)
Insulation Height0.256" (6.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Insulation ColorNatural
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights8.8mm
Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.079" (2.00mm)