B11B-PASK
Manufacturer
Mfr. Part #
B11B-PASK
EBEE Part #
7693811-B11B-PASK-EB
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetJST Sales America Inc. B11B-PASK
SeriesPA
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions11
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeLocking Ramp
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberB11B-PAS
MfrJST Sales America Inc.
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationKinked Pin, Solder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows1
Voltage Rating250V
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.126" (3.20mm)
Contact Length - Post0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length0.319" (8.10mm)
Insulation Height0.303" (7.70mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Insulation ColorNatural
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights9.9mm, 14.7mm, 14.9mm
Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.079" (2.00mm)