AW140-EA-G18H
Manufacturer
Mfr. Part #
AW140-EA-G18H
EBEE Part #
7686855-AW140-EA-G18H-EB
Customer #
EDA Models
Description
PIN HEADER
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesAW140
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Cuttable
Number of Positions18
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberAW140-EA
MfrAssmann WSW Components
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)3A per Contact
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating-
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.224" (5.70mm)
Contact Length - Post0.181" (4.60mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.098" (2.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position