ALPHA-RX433S
Manufacturer
Mfr. Part #
ALPHA-RX433S
EBEE Part #
12322161-ALPHA-RX433S-EB
Customer #
EDA Models
Description
RF RECEIVER FM/FSK 433MHZ MODULE
Select All
CategoryRF and Wireless ,RF Receivers
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Features-
Base Product NumberALPHA-RX433
Applications-
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Frequency433MHz
Voltage - Supply2.2V ~ 5.4V
Modulation or ProtocolFM, FSK
Sensitivity-100dBm
Data Rate (Max)115.2kbps
Current - Receiving11mA
Data InterfaceSolder Pad
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Description
- RF Receiver FM, FSK 433MHz -100dBm 115.2kbps PCB, Surface Mount Module