AE326FF11SN
Manufacturer
Mfr. Part #
AE326FF11SN
EBEE Part #
11263008-AE326FF11SN-EB
Description
CONN PLUG FMALE 11POS CRIMP
DatasheetConesys AE326FF11SN
Part StatusActive
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - InsertF-11
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum
Shell FinishNickel
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Features-
Base Product NumberAE326F
MfrConesys
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)13A
TerminationCrimp
Color-
Voltage Rating-
Description
11 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp