AE326FD15SN
Manufacturer
Mfr. Part #
AE326FD15SN
EBEE Part #
11223344-AE326FD15SN-EB
Description
CONN PLUG FMALE 15POS CRIMP
DatasheetConesys AE326FD15SN
Part StatusActive
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - InsertD-15
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum
Shell FinishNickel
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Features-
Base Product NumberAE326F
MfrConesys
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
TerminationCrimp
Color-
Voltage Rating-
Description
15 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp