AE320WF28SC
Manufacturer
Mfr. Part #
AE320WF28SC
EBEE Part #
11200304-AE320WF28SC-EB
Description
CONN RCPT FMALE 28POS CRIMP
DatasheetConesys AE320WF28SC
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - InsertF-28
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell MaterialAluminum
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Features-
Base Product NumberAE320W
MfrConesys
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
TerminationCrimp
ColorOlive Drab
Voltage Rating-
Description
28 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp