AE320FE26PB
Manufacturer
Mfr. Part #
AE320FE26PB
EBEE Part #
11214487-AE320FE26PB-EB
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetConesys AE320FE26PB
SeriesMIL-DTL-38999 Series III
PackagingBox
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - InsertE-26
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell MaterialAluminum
Shell FinishNickel
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Shell Size, MIL-
Ingress Protection-
ShieldingShielded
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
Base Product NumberAE320F
MfrConesys
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationCrimp
Color-
Voltage Rating-
Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp