ACC65HETS
Manufacturer
Mfr. Part #
ACC65HETS
EBEE Part #
8551388-ACC65HETS-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 65POS 0.100
DatasheetSullins ACC65HETS
Part StatusActive
Number of Positions65
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Features-
Base Product NumberACC65
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
65 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)