ACC60HETS
Manufacturer
Mfr. Part #
ACC60HETS
EBEE Part #
8544988-ACC60HETS-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.100
DatasheetSullins ACC60HETS
Part StatusActive
Number of Positions60
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Features-
Base Product NumberACC60
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
60 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)