ACC50HETS
Manufacturer
Mfr. Part #
ACC50HETS
EBEE Part #
11829596-ACC50HETS-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
DatasheetSullins ACC50HETS
Part StatusActive
Number of Positions50
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Features-
Base Product NumberACC50
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
50 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)