ABC44HEYI
Manufacturer
Mfr. Part #
ABC44HEYI
EBEE Part #
8506879-ABC44HEYI-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.100
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge
DatasheetSullins ABC44HEYI
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
44 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)