ABC44HETS
Manufacturer
Mfr. Part #
ABC44HETS
EBEE Part #
11776623-ABC44HETS-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.100
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge
DatasheetSullins ABC44HETS
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
44 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)