| Mfr. Part # | ABC43HEYI |
| EBEE Part # | 8488736-ABC43HEYI-EB |
| EDA Models | |
| Description | CONN EDGE DUAL FMALE 43POS 0.100 |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge | |
| Datasheet | Sullins ABC43HEYI | |
| Part Status | Active | |
| Number of Positions | 43 | |
| Contact Type | Cantilever | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Termination | Solder | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Color | - | |
| Number of Rows | 1 | |
| Gender | Female | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Flange Feature | Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40 | |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) | |