| Mfr. Part # | ABC35DRYS-S93 |
| EBEE Part # | 11858043-ABC35DRYS-S93-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | CONN EDGE DUAL FMALE 70POS 0.100 |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge | |
| Datasheet | Sullins ABC35DRYS-S93 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Number of Positions | 70 | |
| Contact Type | Full Bellows | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Features | - | |
| Base Product Number | ABC35 | |
| Contact Material | Beryllium Copper | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) | |
| Termination | Solder | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Color | Green | |
| Number of Rows | 2 | |
| Gender | Female | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Flange Feature | Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |