ABC28HETN
Manufacturer
Mfr. Part #
ABC28HETN
EBEE Part #
8395816-ABC28HETN-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 28POS 0.100
DatasheetSullins ABC28HETN
Part StatusActive
Number of Positions28
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Features-
Base Product NumberABC28
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
28 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)