ABC20HEYI
Manufacturer
Mfr. Part #
ABC20HEYI
EBEE Part #
8381193-ABC20HEYI-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
DatasheetSullins ABC20HEYI
Part StatusActive
Number of Positions20
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Features-
Base Product NumberABC20
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)