ABB50DYFT
Manufacturer
Mfr. Part #
ABB50DYFT
EBEE Part #
11824375-ABB50DYFT-EB
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge
DatasheetSullins ABB50DYFT
Series-
PackagingTube
Part StatusActive
Number of Positions100
Contact TypeCantilever
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Features-
Base Product NumberABB50
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
TerminationSolder
Pitch0.050" (1.27mm)
ColorBlack
Number of Rows2
GenderFemale
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Card TypeNon Specified - Dual Edge
Number of Positions/Bay/Row50
Read OutDual
Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black