A99360-021
Manufacturer
Mfr. Part #
A99360-021
EBEE Part #
9651150-A99360-021-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 21POS R/A SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetOmnetics A99360-021
SeriesMicro D
PackagingCase
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
MfrOmnetics
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout-
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (2-56)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact FormStamped
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
21 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector