A98253-015
Manufacturer
Mfr. Part #
A98253-015
EBEE Part #
9649783-A98253-015-EB
Description
CONN MICRO-D PLG 15POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetOmnetics A98253-015
SeriesMicro D
PackagingCase
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
MfrOmnetics
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Flange FeatureBoard Side (2-56); Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact FormStamped
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector