| Mfr. Part # | A48130600 |
| EBEE Part # | 9968499-A48130600-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.562" |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks | |
| Datasheet | Eaton - Electronics Division A48130600 | |
| Series | Magnum® A4000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Features | Flange | |
| Wire Gauge | 10-16 AWG | |
| Current Rating (Amps) | 35A | |
| Pitch | 0.562" (14.27mm) | |
| Color | Black | |
| Number of Rows | 1 | |
| Voltage Rating | 600V | |