A3D-28DA-2DSE
Manufacturer
Mfr. Part #
A3D-28DA-2DSE
EBEE Part #
10240519-A3D-28DA-2DSE-EB
Description
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD PCB
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetHirose Electric Co Ltd A3D-28DA-2DSE
SeriesA3
PackagingTube
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle
Number of Positions28
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberA3D-28DA
MfrHirose Electric Co Ltd
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
ApplicationsGeneral Purpose, Telecommunications
Current Rating (Amps)1A
TerminationSolder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows2
Voltage Rating200VAC
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.050" (1.27mm)
Insulation Height0.165" (4.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post39.4µin (1.00µm)
Mated Stacking Heights5.1mm, 6mm
Description
28 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold