A29200-031
Manufacturer
Mfr. Part #
A29200-031
EBEE Part #
9724907-A29200-031-EB
Description
CONN D-TYPE RCPT 31POS SMD SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetOmnetics A29200-031
SeriesNano-D / Bi-Lobe®
PackagingTape & Reel (TR):::Cut Tape (CT):::Digi-Reel®
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Contact TypeSignal
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
Base Product NumberMNSO
MfrOmnetics
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)1A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Nano-D
Shell Size, Connector Layout0.025 Pitch x 0.040 Row to Row
Flange FeatureBoard Side (0-80); Mating Side (0-80)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Description
31 Position D-Type, Nano-D Receptacle, Female Sockets Connector