A28400-031
Manufacturer
Mfr. Part #
A28400-031
EBEE Part #
9724928-A28400-031-EB
Description
CONN D-TYPE PLUG 31POS R/A SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetOmnetics A28400-031
SeriesNano-D / Bi-Lobe®
PackagingCase
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
MfrOmnetics
Contact MaterialBeryllium Copper
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)1A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Nano-D
Shell Size, Connector Layout0.025 Pitch x 0.040 Row to Row
Flange FeatureBoard Side (0-80); Mating Side (0-80)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Description
31 Position D-Type, Nano-D Plug, Male Pins Connector