A25200-044
Manufacturer
Mfr. Part #
A25200-044
EBEE Part #
10316079-A25200-044-EB
Customer #
EDA Models
Description
DRS-44-WD18.0-C-LT
Select All
CategoryCable Assemblies ,Rectangular Cable Assemblies
SeriesDRS
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeSocket to Individual Wire Leads
Number of Positions44
ShieldingUnshielded
FeaturesLatch Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Length1.50' (457.20mm)
ColorMultiple, Individual
Number of Rows2
Usage-
Cable TerminationCrimp
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable-
Description
44 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Individual Wire Leads 1.50' (457.20mm)