A24203-044
Manufacturer
Mfr. Part #
A24203-044
EBEE Part #
9853203-A24203-044-EB
Customer #
EDA Models
Description
DRP-44-SS-LT
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesDRP
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug
Number of Positions44
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
Features-
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Pitch0.050" (1.27mm)
ColorBlack
Number of Rows2
Row Spacing0.170" (4.32mm)
Cable TerminationSolder Cup
Wire TypeDiscrete
Description
44 Position Rectangular Plug Connector Solder Cup Gold