A24202-044
Manufacturer
Mfr. Part #
A24202-044
EBEE Part #
7846804-A24202-044-EB
Customer #
EDA Models
Description
DRP-44-VV-LT
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesDRP
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions44
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeSurface Mount
Fastening TypeLatch Holder
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
Contact ShapeCircular
MfrOmnetics
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBeryllium Copper
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.170" (4.32mm)
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialThermoplastic
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Surface Mount 44 position 0.050" (1.27mm)