A-WBP-D002EA-17SR01
Manufacturer
Mfr. Part #
A-WBP-D002EA-17SR01
EBEE Part #
7686876-A-WBP-D002EA-17SR01-EB
Description
WIRE-TO-BOARD, WAFER, 1.25MM, 17
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAssmann WSW Components A-WBP-D002EA-17SR01
SeriesA-WBP
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions17
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesSolder Retention
Contact ShapeRectangular
MfrAssmann WSW Components
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)1A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows1
Voltage Rating125VAC/DC
Pitch - Mating0.049" (1.25mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.126" (3.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Insulation ColorIvory
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 17 position 0.049" (1.25mm)