A-HRM32ACT
Manufacturer
Mfr. Part #
A-HRM32ACT
EBEE Part #
10698396-A-HRM32ACT-EB
Description
DIN41612, M, STYLE R/2, 32,
Select All
DatasheetAssmann WSW Components A-HRM32ACT
SeriesDIN 41612
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions32
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
StyleR/2 (1/2 R)
Number of Rows2
Number of Positions LoadedAll
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Level, Class3
Description
32 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole