A-HCM16AT-2
Manufacturer
Mfr. Part #
A-HCM16AT-2
EBEE Part #
10698322-A-HCM16AT-2-EB
Description
DIN41612, M, STYLE C/2, 16,
Select All
DatasheetAssmann WSW Components A-HCM16AT-2
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions16
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
StyleC/2 (1/2 C)
Number of Rows1
Number of Positions LoadedAll
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Level, Class2
Description
16 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole