A-HCF48ABCW5
Manufacturer
Mfr. Part #
A-HCF48ABCW5
EBEE Part #
10698366-A-HCF48ABCW5-EB
Customer #
EDA Models
Description
DIN 41612, F, STYLE C/2, 48,
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions48
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Clips
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
StyleC/2 (1/2 C)
Number of Rows3
Number of Positions LoadedAll
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Level, Class3
Description
48 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole