A-HBM16AT
Manufacturer
Mfr. Part #
A-HBM16AT
EBEE Part #
10698068-A-HBM16AT-EB
Customer #
EDA Models
Description
DIN41612, M, STYLE B/2, 16,
Select All
SeriesDIN 41612
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions16
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
StyleB/2 (1/2 B)
Number of Rows1
Number of Positions LoadedAll
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Level, Class3
Description
16 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole