A-CF64ABT
Manufacturer
Mfr. Part #
A-CF64ABT
EBEE Part #
10698993-A-CF64ABT-EB
Customer #
EDA Models
Description
DIN 41612
Select All
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions64
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
StyleC
Number of Rows2
Number of Positions LoadedAll
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Level, Class3
Description
64 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole