A-CF32AT2.5
Manufacturer
Mfr. Part #
A-CF32AT2.5
EBEE Part #
10698938-A-CF32AT2.5-EB
Customer #
EDA Models
Description
DIN 41612, F, STYLE C, 32,
Select All
SeriesDIN 41612
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Clips
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)2A
TerminationWire Wrap
Pitch0.100" (2.54mm)
StyleC
Number of Rows1
Number of Positions LoadedAll
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Level, Class3
Description
32 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole