A-BL254-DA-G66D
Manufacturer
Mfr. Part #
A-BL254-DA-G66D
EBEE Part #
10240300-A-BL254-DA-G66D-EB
Customer #
EDA Models
Description
FEMALE HEADER
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesA-BL254
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions66
Contact TypeForked
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberA-BL254-DA
MfrAssmann WSW Components
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)3A per Contact
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.126" (3.20mm)
Insulation Height0.197" (5.00mm)
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
66 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold