A-BF64ABPWAB-1
Manufacturer
Mfr. Part #
A-BF64ABPWAB-1
EBEE Part #
10699992-A-BF64ABPWAB-1-EB
Description
DIN 41612
Select All
DatasheetAssmann WSW Components A-BF64ABPWAB-1
SeriesDIN 41612
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions64
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Clips
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)2A
TerminationPress-Fit
Pitch0.100" (2.54mm)
StyleB
Number of Rows2
Number of Positions Loaded64
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Level, Class1
Description
64 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole