A 13-L2/SILVER
Manufacturer
Mfr. Part #
A 13-L2/SILVER
EBEE Part #
10698925-A 13-L2/SILVER-EB
Customer #
EDA Models
Description
DIN 41617
Select All
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-1
Features-
Contact FinishSilver
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder
Pitch0.098" (2.50mm)
Style-
Number of Rows2
Number of Positions LoadedAll
Material - InsulationPolycarbonate, Glass Filled
Description
13 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Silver Through Hole