98401-507A12LF
Manufacturer
Mfr. Part #
98401-507A12LF
EBEE Part #
7723741-98401-507A12LF-EB
Description
BERGSTIK DR SMT LOCATING
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 98401-507A12LF
SeriesBERGSTIK®
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions12
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeSurface Mount
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Guide, Pick and Place
Contact ShapeSquare
Base Product Number98401
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Finish - MatingGold, GXT™
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.571" (14.50mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.084" (2.13mm)
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialThermoplastic
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post78.7µin (2.00µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.100" (2.54mm)