95293-401B28LF
Manufacturer
Mfr. Part #
95293-401B28LF
EBEE Part #
7783671-95293-401B28LF-EB
Description
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 95293-401B28LF
SeriesBERGSTIK®
PackagingTube
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions28
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeSurface Mount
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 130°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesPick and Place
Contact ShapeSquare
Base Product Number95293
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating78.7µin (2.00µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialThermoplastic
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post78.7µin (2.00µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Surface Mount 28 position 0.100" (2.54mm)