95278-101B32
Manufacturer
Mfr. Part #
95278-101B32
EBEE Part #
7725720-95278-101B32-EB
Description
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 95278-101B32
SeriesBERGSTIK®
PackagingTube
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions32
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeSurface Mount
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesPick and Place
Contact ShapeSquare
Base Product Number95278
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Finish - MatingGold, GXT™
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)-
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.232" (5.90mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - PostTin-Lead
Insulation MaterialThermoplastic
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post150.0µin (3.81µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Surface Mount 32 position 0.100" (2.54mm)