950446-6102-AR
Manufacturer
Mfr. Part #
950446-6102-AR
EBEE Part #
10263003-950446-6102-AR-EB
Description
CONN RCPT 46POS 0.079 GOLD PCB
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
Datasheet3M 950446-6102-AR
Series950
PackagingTube
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle
Number of Positions46
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product Number950446
Mfr3M
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)1A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating1000V
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.106" (2.69mm)
Insulation Height0.169" (4.30mm)
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialThermoplastic
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post40.0µin (1.02µm)
Mated Stacking Heights-
Description
46 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold