929647-01-36-EU
Manufacturer
Mfr. Part #
929647-01-36-EU
EBEE Part #
11608564-929647-01-36-EU-EB
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
Datasheet3M 929647-01-36-EU
Series929
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions36
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product Number929647
Mfr3M
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)2.5A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)