926142-01-25-EU
Manufacturer
Mfr. Part #
926142-01-25-EU
EBEE Part #
7804792-926142-01-25-EU-EB
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
Datasheet3M 926142-01-25-EU
Series92X
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Number of Positions50
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product Number926142
Mfr3M
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)2.5A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.428" (10.87mm)
Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length0.628" (15.95mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)