90309-014LF
Manufacturer
Mfr. Part #
90309-014LF
EBEE Part #
7696908-90309-014LF-EB
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 90309-014LF
SeriesMinitek®
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions14
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesKeying Slot
Contact ShapeSquare
Base Product Number90309
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Finish - MatingGold, GXT™
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)2A (AC/DC)
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating200V (AC/DC)
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 2 Wall
Contact Length - Mating0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.220" (5.60mm)
Contact Finish Thickness - Mating8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialThermoplastic
Insulation ColorCream
Contact Finish Thickness - Post78.7µin (2.00µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm)